Relacja z przebiegu sesji edukacyjnej Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej

2 czerwca b.r. w opolskiej siedzibie Muzeum odbyła się XI sesja edukacyjna Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci. Tematem przewodnim przedsięwzięcia było Muzeum i Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach w szkolnej edukacji historycznej. Patronat honorowy nad nią sprawował Prezydent Miasta Opola.

Otwarcia sesji, która rozpoczęła się od zwiedzania wystawy stałej pt. Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie, dokonała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Muzeum. Jako pierwsza głos zabrała Aleksandra Głowacz, kierownik Działu Edukacji z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, która w swoim wystąpieniu pt. Muzea uczą. Rozwój edukacji muzealnej w ramach nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego przybliżyła uczestnikom sesji ofertę edukacyjną wilanowskiej placówki. Natomiast zagadnienie obecności i nieobecności Muzeum i Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach na łamach podręczników do historii oraz historii i społeczeństwa na IV poziomie edukacji omówiła dr Anna Wickiewicz, kierownik działu Edukacji i Wystaw naszego Muzeum. Temat Szkoła-Muzeum dobre sąsiedztwo przedstawił Mariusz Madej, nauczyciel z Zespołu Szkół w Łambinowicach. Interesującymi i przekonywującymi przykładami współpracy z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu zachęcał on do korzystania z potencjału edukacyjnego tej instytucji i miejsca pamięci, którym się ona opiekuje. Edukacja w miejscach pamięci to tytuł wystąpienia, a także projektu edukacyjnego skierowanego do uczniów szkół gminy Wrocław, jakim Ewa Skrzywanek z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli wzbudziła duże zainteresowanie uczestników sesji, zwracając uwagę na cenną ideę i bardzo dobrą konstrukcję pomysłu. W części sesji zatytułowanej Co nowego u nas? Magdalena Kruk-Kuchcińska zaprezentowała zebranym międzynarodowy projekt pt. Wielopłaszczyznowa pamięć: nauczanie na miejscu oraz online o nazistowskich i stalinowskich obozach koncentracyjnych i internowania, a Sebastian Mikulec omówił założenia teki edukacyjnej pt. Dzieje obozów w Lamsdorf/Łambinowicach, która będzie publikacją opracowaną i wydaną wspólnie przez nasze Muzeum oraz Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Przykłady nowości edukacyjnych w muzeach, działających w miejscach obozów koncentracyjnych, zaprezentował natomiast Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie. Przedstawił on bardzo interesującą realizację zwiedzania tego miejsca z audioprzewodnikiem, w jakim wykorzystana została narracja byłego więźnia KL Stutthof, a także inny pomysł na poznanie historii obozu i ludzi w nim więzionych, mianowicie rysunkową historię Szczęściarza z rocznika 1917.

Sesja edukacyjna zakończyła się ogłoszeniem wyników ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt. Póki nie jest za późno, w trakcie którego wręczono nagrody laureatom i dokonano prezentacji nagrodzonych projektów.

W sesji edukacyjnej, w której rozpropagowaniu wsparli nas: Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu oraz Regionalny Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, wzięło udział czterdziestu nauczycieli, pracowników muzeów, przedstawicieli ośrodków metodycznych, środowiska akademickiego oraz studenci.

Zapraszamy już dziś na kolejną sesję edukacyjną Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej, która odbędzie się na 3 czerwca 2016 r. Prosimy o śledzenie naszej strony internetowej.

wstecz