Relacja z otwarcia wystawy IV Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pt. Twórczo dla praw człowieka i debaty Plakat ...

17 maja 2013 r. w siedzibie muzeum w Opolu została otwarta wystawa czasowa pt. Twórczo dla praw człowieka, przygotowana przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Na ekspozycji znalazły się najlepsze prace IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Przedsięwzięciu towarzyszyła debata pt. Plakat - wolność w służbie publicznej.

Wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pt. Twórczo dla praw człowieka powstała w Oświęcimiu w 2012 r. W naszym muzeum prezentujemy 65 prac, które na niej się znalazły. Ich autorzy pochodzą z 17 krajów: Polski, Rumunii, Ukrainy, Chin, Iranu, USA, Belgii, Izraela, Japonii, Tajwanu, Czech, Słowacji, Grecji, Niemiec, Turcji, Rosji i Białorusi.

Otwarcia wystawy dokonała dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, która wyjaśniła, iż myśl przewodnia wystawy koresponduje z działalnością statutową muzeum, szczególnie w obszarze prowadzonej w nim pracy edukacyjnej. Następnie głos zabrali Leszek Szuster - dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Paweł Warchoł - kurator wystawy. Pierwszy z nich przedstawił cele realizowane przez MDSM w Oświęcimiu w kontekście edukacji o prawach człowieka i ideę Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Drugi krótko omówił prezentowane na ekspozycji plakaty.

Przedsięwzięciu towarzyszyła debata zatytułowana Plakat - wolność w służbie publicznej z udziałem Leszka Szustera, Marii Anny Potockiej - krytyka i kuratora sztuki, autorki artykułów i książek z zakresu filozofii sztuki, a od 2010 r. dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK-u), oraz prof. Władysława Pluty - artysty grafika, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W gronie uczestników debaty były przede wszystkim osoby zajmujące się sztuką zawodowo i pasjonaci, a także grupa młodzieży z opolskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego nr III i Zespołu Placówek Kształcenia Plastycznego. We wstępie Maria Anna Potocka wprowadziła zebranych w arkana niszowej kategorii sztuki graficznej, jaką stanowi plakat artystyczny. Przypomniała, że w przeszłości - będąc w swej istocie medium społecznym - sięgał po ważne treści, stawiając przy tym intelektualną poprzeczkę bardzo wysoko. Wyjaśniła, że przekaz plakatu jest wielowarstwowy znaczeniowo, pełen aluzji i niedopowiedzeń. Często plakat "mówi" groteskowo i zabawnie o rzeczach smutnych i nasuwa poważną refleksję, prezentując tematykę z pozoru banalną. W swoim wystąpieniu wiele miejsca poświęciła tzw. Polskiej Szkole Plakatu, który w kolejnych dziesięcioleciach PRL towarzyszył Polakom: agitował, nawoływał i mobilizował, cieszył się chwilami wolności lub też po prostu upragnioną normalnością, dzieląc z nimi codzienne troski. Z kolei prof. W. Pluta z pozycji artysty zwrócił uwagę na skomplikowany proces tworzenia plakatu, który w jego przekonaniu jest ważnym komunikatem w służbie publicznej. Dyskusja, która dotyczyła obowiązków i praw artysty, granic jego twórczej swobody, a także kondycji plakatu we współczesnym świecie, była ciekawym podsumowaniem tego spotkania.

Wystawa będzie prezentowana do 27 czerwca. Serdecznie zapraszamy!

wstecz