Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Przedwojenny samouczek podarowany Muzeum

19 października br. Muzeum odwiedziła Jolanta Wagner, siostrzenica żony kpt. Tadeusza Kadego (1905–1986), jeńca Oflagu VII A Murnau. Jak ustaliła krewna kapitana, T. Kade w 1931 r. ukończył Szkołę Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy, a w kampanii polskiej 1939 r. wziął udział jako dowódca 2 kompanii strzeleckiej I batalionu odwodowego KOP „Berezwecz”. W pierwszych dniach września został ranny i trafił do niewoli niemieckiej, do wspomnianego już Oflagu VII A Murnau (Bawaria), w którym był przetrzymywany do kwietnia 1945 r.

Czas spędzony w niewoli kapitan, jak wielu innych oficerów, wykorzystał m.in. na samokształcenie. Dowodem na naukę języka angielskiego jest samouczek pt. 1000 słów po angielsku. Najłatwiejszy samouczek języka angielskiego w 34-ch lekcjach z 87 ilustracjami. Jolanta Wagner otrzymała go w prezencie od wuja, a w minionym tygodniu przekazała do zbiorów Muzeum, za co serdecznie dziękujemy! Sądząc po stanie technicznym samouczka, był on mocno eksploatowany i zapewne korzystali z niego także inni jeńcy. Tadeusz Kade nie ograniczał się jednak jedynie do poznawania języków obcych podczas pobytu w niewoli. Podobnie jak w podchorążówce, także i w obozie jenieckim śpiewał w chórze jako tenor, grał również w obozowym teatrze.

Jolanta Wagner przekazała nam także fotokopie portretów wuja i ciotki, które w Murnau wykonał Edward Lis. Sama zaś zapowiedziała udział w spotkaniu rodzin polskich jeńców wojennych, które organizujemy 16 listopada w Warszawie. Więcej na temat tego zjazdu znajdą Państwo tutaj http://www.cmjw.pl/aktualnosci/ogolnopolskie-spotkanie-rodzin-polskich-jencow-wojennych,912.html

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego