Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Przedstawiciel Muzeum na konferencji w Oświęcimiu

Dyrektor Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska uczestniczyła w X Ogólnopolskiej konferencji „Auschwitz i Holocaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”, która została zorganizowana w Oświęcimiu w dniach 14–16 czerwca br. i na którą złożyły się ponad 40 referatów. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Cena odwagi”. Dyrektor wzięła udział w dyskusji panelowej o odwadze czasu wojny i pokoju, którą moderowali Adam Musiał oraz Alina Skibińska.

Konferencja odnosiła się do problemu odwagi lub jej braku z perspektywy historycznej, politologicznej, socjologicznej, prawnej i psychologicznej. W centrum zainteresowania nalazły się zarówno jednostkowe postawy ludności cywilnej, żołnierzy czy więźniów obozów koncentracyjnych, jak i całych grup społecznych oraz państw w okresie II wojny światowej i podczas działań ludobójczych w XX w.

Organizatorami i partnerami wydarzenia byli: Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, Biblioteka Galeria Książki, Fundacja Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Instytut Naukowy Bezpieczeństwa WSB w Chorzowie, Instytut Archiwistyki i Historii Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, CBH UJ, Katedra UNESCO ds. Nauczania o Holokauście, Fundacja Róży Luksemburg.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego