Promocja książki o Oflagu VII A Murnau

29 kwietnia (środa) o godz. 13.00 w siedzibie muzeum w Opolu odbyła się prezentacja książki prof. dr hab. Danuty Kisielewicz pt. Niewola w cieniu Alp. Oflag VII A Murnau, połączona z finisażem pt. Murnau 1945. Zapomniane fotografie z kolekcji Oliviera i Alaina Rempferów.

Gości powitała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Muzeum. Spotkanie prowadzili wspólnie prof. dr hab. Danuta Kisielewicz i dr hab. Stanisław Senft, który był recenzentem publikacji. W trakcie spotkania autorka odsłoniła kulisy powstawania książki. Przypomniała, że o jednym z największych oflagów dla polskich oficerów po raz pierwszy napisała w 1990 r. Wówczas ukazało się wydawnictwo muzeum jej autorstwa pt. Oflag VII A Murnau. W ciągu kolejnych lat pracy w muzeum i poza nim prof. D. Kisielewicz dotarła do nowych źródeł pokazujących m.in. życie codzienne w obozie, problem ucieczek, pobyt w obozie powstańców warszawskich. To skłoniło ją do napisania kolejnej publikacji o oflagu w bawarskim Murnau.

W trakcie dyskusji dr hab. Aleksandra Trzcielińska-Polus z Uniwersytetu Opolskiego nawiązała do toczącej się w Polsce debaty wokół polityki historycznej państwa i zapytała autorkę o to, jak książka została przyjęta w Murnau, gdzie prof. dr hab. D. Kisielewicz uczestniczyła w obchodach 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej.  Z kolei nauczyciel historii z Gimnazjum nr 5 w Opolu Dariusz Gołębiowski zainteresował się kwestią prześladowań murnauczyków w powojennej Polsce. Odpowiadając profesor D. Kisielewicz podkreśliła, że społeczność w Murnau bardzo dobrze przyjęła jej publikację. Sami murnauczycy dokonywali różnych wyborów po zakończeniu wojny. Ci którzy decydowali sie na powrót, służyli potem także w Wojsku Polskim. Polskie władze komunistyczne interesowały się ich przeszłością. Na zakończenie autorka podziękowała za wsparcie swojej rodzinie i podkreśliła, że pomocy w tworzeniu książki udzieli również pracownicy Muzeum, szczególnie dr Piotr Stanek i Krzysztof Sznotala.

Dyrektor Muzeum zaprosiła uczestników do lektury książki i poinformowała, że ukazała się ona dzięki wsparciu finansowemu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Opolskiego oraz firmie Fincon Sp. z o.o. z Tychów.

Publikacja dofinansowana przez
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
wstecz