Projekcja filmu Kadry z Workuty i spotkanie z jego współtwórcą

18 września w ramach upamiętnienia 76 rocznicy agresji ZSRR na Polskę w opolskiej siedzibie naszego muzeum odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. Kadry z Workuty. Po niej o okolicznościach i etapach powstawania filmu opowiedział jeden z jego twórców, Witold Pelczarski, zaś swoje wspomnienia z tego okresu przywołała bohaterka tego dokumentu, Wanda Cejko-Kiałka.

Spotkanie otworzyła dyrektor placówki dr Violetta Rezler-Wasielewska, witając licznie przybyłych gości, m.in. przedstawicieli świata nauki, miłośników historii i młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu. Przedsięwzięcie rozpoczęło się od projekcji filmu dokumentalnego pt. Kadry z Workuty (2008 r.), w reżyserii Witolda Pelczarskiego i Jarosława Krychowiaka. Dokument przedstawia losy kilku żołnierzy Armii Krajowej, aresztowanych po przekroczeniu przez Armię Czerwoną wschodniej granicy II Rzeczpospolitej w styczniu 1944 r. Osadzeni w więzieniach bez procesów sądowych, byli następnie zsyłani za krąg polarny w rejon Workuty, gdzie ciężko pracowali m.in. w kopalniach węgla. Jedną z takich osób była bohaterka filmu i zarazem nasz gość, Wanda Cejko-Kiałka, która za swoją konspiracyjną działalność została skazana na dwadzieścia lat katorgi i pięć lat pozbawienia praw obywatelskich. Do Polski powróciła dopiero w 1956 r.

Po seansie Pani Wanda uzupełniła kilka faktów dotyczących pobytu na zesłaniu, które nie zostały zamieszczone w dokumencie. Opowiedziała m.in. o wzajemnej, bezinteresownej pomocy, jaką niosły sobie wzajemnie zesłane Polki. Z drugiej strony przypomniała także, że życie ludzkie na „nieludzkiej ziemi” zdawało się nie mieć żadnej wartości. Głód, katorżnicza praca i pogarda dla człowieka to realia, w których się znalazła. Także po powrocie do Polski w 1956 r. brakowało jej niejednokrotnie wsparcia i zrozumienia. Witold Pelczarski z kolei przedstawił realia, w jakich powstawał dokument oraz opowiedział o losach pozostałych bohaterów filmu. Spotkanie podsumowała ożywiona dyskusja.

Wyłączny sponsor:

wstecz