Początek II wojny światowej w pamięci Polaków i Niemców

Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów NSDAP w Norymberdze, o którego współpracy  z naszym Muzeum już informowaliśmy kilkakrotnie, zorganizowało 11 września (środa) spotkanie poświęcone polskiej i niemieckiej pamięci o wybuchu II wojny światowej. Było to kolejne wydarzenie towarzyszące otwartej 8 maja br. w Norymberdze ekspozycji, w której powstaniu udział mieli niektórzy z nas. 

W spotkaniu uczestniczyli dr Jochen Böhler, pracownik naukowy Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie oraz dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW. Dyskusję moderował Andreas Mix, znawca tematyki, a zarazem kierownik działu wystaw w Archiwum Miejskim w Mannheim. Zarysowując kontekst historyczny wydarzeń przed 80 lat, zwrócił uwagę na ich znaczenie dla współczesnych relacji polsko-niemieckich. Wątek ten kontynuował dr Jochen Böhler, autor opracowań poświęconych niemieckiej okupacji Polski. Przedstawił on przebieg kampanii wrześniowej, odnosząc się przy tym do zbrodni, jakich dopuścił się Wehrmacht na ludności cywilnej i jeńcach wojennych między 1 września a 25 października 1939 r. Podkreślił, że te wstrząsające fakty są w Niemczech nadal mało znane. Odnosząc się do sfery pamięci o II wojnie światowej, Renata Kobylarz-Buła, omówiła działalność naszego Muzeum. Zwróciła uwagę na jego historię i realizowaną nieprzerwanie od ponad 50 lat misję dokumentowania, badania i popularyzowania losów polskich jeńców wojennych. Spotkanie zakończyła ożywiona dyskusja z publicznością.

Jednocześnie przypominamy, że innym efektem współpracy naszego Muzeum z norymberskim Centrum jest niedawno otwarta wystawa Das Reichsparteitagsgelände im Krieg – Gefangenschaft, Massenmord und Zwangsarbeit / Nie tylko proces...Norymberga i jeńcy wojenni (1939–1945), którą do 15 października br. można zwiedzać w Opolu.

Poniżej prezentujemy fragment wystąpienia Hanne Lessau  (Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów NSDAP w Norymberdze) nt. jenieckiej historii Norymbergi w latach II wojny światowej.

Pliki do pobrania

wstecz