Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Pisane obiektywem, choć nie całkiem obiektywnie

Zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia z cyklu „Twarze Opola”, która odbędzie się 30 listopada (czwartek) o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4. Proponujemy tym razem spotkanie z Romanem Hlawaczem pt. „Czy obiektyw jest obiektywny?”. Bohater „Twarzy Opola” jest absolwentem Studium Fotografii i Filmu w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i od 32 lat członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego pasje – fotografia i film stały się zawodem. To m.in. dlatego organizował i prowadził amatorskie kluby filmowe w Kędzierzynie-Koźlu, dokumentował obiekty przemysłowe na Śląsku Opolskim czy też pracował jako instruktor i wykładowca m.in. w Państwowym Studium Kulturalno-Oświatowym i Bibliotekarskim w Opolu oraz w opolskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Przez lata prowadził znaną firmę wydawniczą „Oficyna Piastowska”, która wypuściła na rynek wiele starannie wydanych publikacji, promujących Opole i okolice, np. Śląsk Opolski – zabytki i przyroda (2000), Przyroda Śląska Opolskiego (2003), Śląsk Opolski – dziedzictwo i współczesność (2005), Almanach fotografii opolskiej (2008), Opolskie z lotu ptaka (2008), Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego (2008). W życiu kulturalnym Śląska Opolskiego obecny jest od ponad 50 lat jako niestrudzony inicjator ciekawych przedsięwzięć i popularyzator regionu.

Roman Hlawacz uprawia fotografię studyjną i plenerową, dokumentując życie ulicy i rejestrując różne oblicza współczesności. Poszukuje nowych form narracji fotograficznej, a przewodnim tematem jego twórczości jest człowiek. Interesują go relacje międzyludzkie, a także zależność człowieka od kultury, cywilizacji i przyrody. Z upodobaniem odbywane podróże, umożliwiają mu poznawanie ludzi i miejsc w różnych częściach świata. W dorobku ma ponad 90 wystaw autorskich, udział w ponad 500 zbiorowych wystawach fotograficznych oraz konkursach filmowych w kraju i za granicą. Swoje prace prezentował m.in. w Austrii, Chinach, Korei, Brazylii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Wenezueli i na Węgrzech. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Jest autorem wielu zdjęć Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach oraz Muzeum, a także jurorem w konkursie fotograficznym, organizowanym kilkakrotnie przez naszą instytucję.

Spotkanie poprowadzi równie uznany i utytułowany artysta fotografik Sławoj Dubiel, w twórczych dokonaniach obu panów wskazać można wiele wspólnych zainteresowań. Prowadzącego zapewne pamiętamy jako „Twarz Opola”, a także bliskiego współpracownika naszego Muzeum. Słowem, spotkanie zapowiada się niezwykle interesująco i warto już dziś wpisać je sobie do kalendarza. Zapraszamy!

Spotkanie z cyklu „Twarze Opola” Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, realizowanym we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu oraz dofinansowanym ze środków miasta Opola.

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Opola

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego