Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Piotr Korycki dla Muzeum

Po zakończeniu uroczystości przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf, przygotowanej w związku z 73 rocznicą przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf, zaplanowano także spotkanie w Muzeum, zatytułowane „Od relacji do filmu. Prezentacja dokumentów filmowych z udziałem ich bohaterów i twórców”. Jednym z nich jest Piotr Korycki, autor filmu pt. „Matka Boska Armii Krajowej”, którego fragmenty będą mogli obejrzeć uczestnicy spotkania. Kontakt z naszym Muzeum autor nawiązał w ubiegłym roku, kiedy rozpoczął pracę nad filmem i szukał informacji na temat kobiet – uczestniczek Powstania Warszawskiego, które trafiły do niewoli niemieckiej.

Inspiracją do powstania filmu stał się obraz namalowany przez Irenę Pokrzywnicką. Jego historia zaczęła się 15 sierpnia 1944 r., kiedy to malarka wysłuchała płomiennego kazania kapelana AK, ks. Apolinarego Leśniewskiego ps. „Maron” o Maryi Królowej Polski. Z relacji wiemy, że ks. „Maron” mówił o braku religijnego obrazu – symbolu dla żołnierzy AK. W tym samym dniu, nie bacząc na ostrzał i bombardowania, w pracowni przy ul. Wilczej 1 Pokrzywnicka rozpoczęła malowanie chyba najważniejszego w życiu dzieła, znanego potem jako „Matka Boska Armii Krajowej”. Historia ocalenia obrazu z wojennej pożogi przez ks. A. Leśniewskiego i dalsze losy dzieła to temat na osobną opowieść. Dobrze, że Piotr Korycki przysłużył się przywróceniu pamięci o obrazie i ludziach z nim związanych. Dodajmy jeszcze, że ks. A. Leśniewski został pośmiertnie uhonorowany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a Irena Pokrzywnicka – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenia przekazane zostały rodzinom w grudniu 2016 r.

Piotr Korycki to też darczyńca naszego Muzeum. W sierpniu tego roku przekazał nam pamiątki po swoim ojcu Andrzeju – Powstańcu Warszawskim, jeńcu Stalagu X B Sandbostel oraz po dziadku Stefanie – jeńcu w latach I i II wojny światowej. Większość podarowanych dokumentów dotyczy Stefana Koryckiego. Jest to głównie korespondencja z żoną, synem, matką. Wśród adresatów jest m.in. Halina Burówna, postać znana nam z innych dokumentów, które już prezentowaliśmy na naszej stronie – osoba niezwykle zasłużona w organizowaniu pomocy dla polskich jeńców wojennych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego