Pamiątki przekazane do Muzeum

Podczas odbywającego się 25 listopada w Łambinowicach zjazdu rodzin jeńców Oflagu VII A Murnau, jego uczestnicy podzielili się z nami nie tylko wspomnieniami o swoich bliskich, ale także przekazali do muzealnych zbiorów pamiątki z nimi związane.

Mariusz Brzeziński podarował nam piękny album z cennymi pamiątkami po ojcu, Franciszku Brzezińskim. Znajdują się w nim fotografie z dzieciństwa Franciszka Brzezińskiego – najstarsza z 1899 r., zdjęcia dokumentujące jego młodość: walkę w czasie I wojnie światowej w szeregach armii niemieckiej i pobyt w niewoli brytyjskiej, a następnie służbę w armii gen. J. Hallera oraz życie w II Rzeczpospolitej. Spora część albumu poświęcona jest niewoli Franciszka Brzezińskiego w czasie II wojny światowej w Oflagu VII A Murnau. Do zbiorów Muzeum trafiła także furażerka, którą nosił w obozie. W samym albumie kilka stron dotyczy Janiny Brzezińskiej, ps. „Wisła”, żołnierza AK, uczestniczce powstania warszawskiego. Są to dokumenty potwierdzające jej służbę w konspiracji, publikacje prasowe, a także powstańcza opaska.

Z kolei Grażyna i Tomasz Kopczyńscy przekazali do muzealnej kolekcji pamiątki po ojcu Kazimierzu Kopczyńskim, jeńcu oflagów XII A Hadamar i VII A Murnau: fotografie z występów obozowej orkiestry, w której Kazimierz Kopczyński grał na skrzypcach, jego obozową korespondencję oraz – co nas szczególnie ucieszyło – zbiór rysunków i akwarel wykonanych przez K. Kopczyńskiego w niewoli. To niezwykły dar pamiątek po człowieku, który rozpoczął swoją artystyczną drogę w niewoli pod okiem m.in. Maksymiliana Feuerringa, również jeńca Oflagu VII A Murnau.

Wszystkim ofiarodawcom jesteśmy bardzo wdzięczni. Zapewniamy, że otrzymane pamiątki otoczymy należytą opieką, a pamięć o ich właścicielach przekażemy kolejnym  pokoleniom.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Opolskiego.

wstecz