Pamiątki pchor. Franciszka Jankowskiego w Muzeum

W księdze inwentarzowej Muzeum pojawiły się nowe pozycje. Dotyczą jenieckich pamiątek pchor. Franciszka Jankowskiego (1916–2002), które w listopadzie br. przekazała w darze Ligia Hayto, krewna żony podchorążego.

Franciszek Jankowski rozpoczął karierę wojskową od Szkoły Podchorążych Rezerwy 4. Dywizji Piechoty przy 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. Walcząc w obronie kraju w 1939 r. w 63. Pułku Piechoty, dostał się do niewoli niemieckiej. Służbę zakończył w Polskich Kompaniach Wartowniczych, powołanych do wspierania armii amerykańskiej, która po wojnie stacjonowała w Europie Zachodniej. W 1947 r. wyjechał do Holandii, gdzie się kształcił, a w 1951 r. do Kanady, w której żył już do śmierci.

Franciszek Jankowski w latach 1939–1940 był przetrzymywany w Oflagu VII B Eichstätt, później w Oflagu VII A Murnau, a następnie w stalagach VI Okręgu Wojskowego Wehrmachtu (m.in. w Stalagu VI B Neu Versen oraz Stalagu VI G Bonn Duisdorf). Pracował tam w komandach roboczych oraz batalionach budowlano-roboczych.

Wśród kilkudziesięciu podarowanych nam artefaktów najcenniejszymi są starannie prowadzone zapiski z obozów jenieckich, także fotografie oraz np. świąteczna kartka z Oflagu VII B Eichstätt z 1939 r.

Bardzo dziękujemy za dar.

wstecz