Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Otwarcie wystawy Muzeum na Politechnice Opolskiej

Tym razem nasza wystawa gości na Politechnice Opolskiej. Stanęła w holu Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej już 28 maja br. Jej uroczyste otwarcie nastąpi 4 czerwca o godz. 10.45 (budynek nr 9 przy ul. Prószkowskiej 76).

Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej w latach 1939–1945 to wystawa wyjątkowa. Czas jej ekspozycji na Politechnice nieprzypadkowo zbiega się z zaczynającymi się 14 czerwca Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej – Rosja 2018. Duża część wystawy dotyczy właśnie tej najpopularniejszej od lat dyscypliny sportowej. Przede wszystkim jednak ekspozycja przypomina, że wśród polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. dostali się do niewoli, było wielu sportowców i sympatyków kultury fizycznej. Ich dbałość o sprawność i kondycję fizyczną, także miłość do rywalizacji miały za drutami obozów Wehrmachtu i NKWD znaczenie wyjątkowe.   

Przed otwarciem wystawy, kilkudziesięciu studentów (podopiecznych dra Tomasza Bohdana, być może przyszłych medalistów, trenerów czy nauczycieli WF-u), wysłucha wykładu kierownika Działu Naukowego naszego Muzeum. Doktor Piotr Stanek nawiązując do tematu wystawy, opowie o tym mało znanym i jednocześnie niezwykle interesującym fragmencie dziejów polskiego sportu i wychowania fizycznego.

Wystawę będzie można zwiedzać w II Kampusie Politechniki Opolskiej do końca czerwca br.

Pomocy w jej zorganizowaniu udzielił dr hab. Zbigniew Borysiuk, prof. PO, dziekan  Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii PO.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego