Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Otwarcie wystawy czasowej pt. Murnau 1945. Zapomniane fotografie z kolekcji Oliviera i Alaina Rempferów

1 kwietnia (środa) o godz. 13.00 w opolskiej siedzibie muzeum zostanie otwarta wystawa czasowa pt. Murnau 1945. Zapomniane fotografie z kolekcji Oliviera i Alaina Rempferów, przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.

Ekspozycja została stworzona z kolekcji negatywów znalezionych w 1999 r. w Saint-Laurent-du-Var koło Nicei przez Oliviera Rempfera, syna francuskiego fotografa Alaina Rempfera. Pozosta­wiono je obok pojemnika na śmieci, w sąsiedztwie budynku, który dwa dni później miał zo­stać zburzony. Rempferowie, zafascynowani odkryciem, wybrali ok. 300 najlepszych tech­nicznie zdjęć, zeskanowali je i umieścili na specjalnie w tym celu założonej stronie inter­ne­towej, którą zatytułowano Les photos oubliées 1939–1945 (Zapomniane fotografie 1939–1945). Dzięki odzewowi internautów i własnej dociekliwości zorientowali się, że większość z nich wykonano w Oflagu VII A Murnau w Bawarii, a izolo­wani żołnierze to oficerowie Wojska Polskiego. Nieznany pozostał jedynie autor zdjęć.

Na wystawie pokazano zbiór ok. 100 fotografii wybranych z kolekcji uratowanej przez Oliviera i Alaina Rempferów. Na unikatowych zdjęciach utrwalono codzienne życie ofice­rów w oflagu oraz wizyty w tzw. Polskim Ośrodek Wojskowym w Murnau gene­rałów Tadeusza Bora-Komorowskiego i Władysława Andersa, a także alpejskie widoki okolic tego bawarskiego miasteczka oraz zniszczonego bombardowaniami Monachium.

Wystawę będzie można oglądać do 30 kwietnia br.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp bezpłatny!

 

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego