Ostatnie seminarium w ramach projektu Wielopłaszczyznowa pamięć: nauczanie na miejscu oraz online o nazistowskich ...

Od 21 do 24 maja 2015 r. w Tallinie odbywało się ostatnie spotkanie uczestników projektu, realizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Historii EUROCLIO. Wzięli w nim udział pracownicy muzeum: Magdalena Kruk-Kuchcińska i dr Anna Wickiewicz.

Projekt Multi-faceted Memory: learning on-site and online about Nazi and Stalinist concentration and internment camps realizowany jest przez Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Historii EUROCLIO (European Association of History Educators EUROCLIO) w partnerstwie z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Fundacją Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora oraz Estońskim Instytutem Pamięci Historycznej i Uniwersytetem w Tallinie od stycznia 2014 r. Jego celem jest stworzenie zajęć edukacyjnych oraz bazy źródłowej, dzięki którym nauczyciele będą mogli nauczać o nazistowskich i stalinowskich miejscach internowania zarówno w szkołach jak i w miejscach pamięci. Zgromadzone i udostępnione na stronie www.historiana.eu materiały pozwolą pokazać wielowymiarową historię minionego stulecia, szczególnie dobrze widoczną w miejscach takich jak Buchenwald czy Łambinowice.

W Tallinie uczestnicy projektu oraz zaproszeni na spotkanie nauczyciele i edukatorzy z Europy i Ameryki analizowali zgromadzone dotychczas materiały i możliwości ich wykorzystania podczas pracy z uczniami. Brali także udział w przygotowanych w ramach projektu zajęciach edukacyjnych. Pracownik muzeum, Magdalena Kruk-Kuchcińska, przeprowadziła warsztat pod roboczym tytułem Wojna i odpowiedzialność. Spotkanie osób z bogatym i różnorodnym doświadczeniem pedagogicznym było także okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów, służących jak najlepszemu przekazywaniu wiedzy.

wstecz