Ostatni w tym roku etap prac eksploracyjnych

Podczas kończącego się weekendu (16–18 października), na terenie po Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf trwały ostatnie w tym roku prace eksploracyjne stowarzyszeń „Triskelion” oraz „Piast”. Penetrowane były pozostałości poobozowych latryn, z sukcesem, ponieważ liczba znalezionych artefaktów znowu się powiększyła. Członkowie „Triskelionu” pomagali ponadto w piątek, 16 października, w budowie ogrodzenia wokół ruin.   

Przypomnijmy, że poszukiwania, podzielone na etapy, rozpoczęły się we wrześniu 2019 r. Były prowadzone na tzw. szaberplacu, przy pozostałościach baraków oraz latryn, na podstawie pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu, w porozumieniu z naszym Muzeum i pod nadzorem archeologów z Muzeum Powiatowego w Nysie (Mariusza Krawczyka i Krzysztofa Dobrzańskiego). Odbywały się zgodnie ze sztuką odpowiedzialnej eksploracji, w sposób metodyczny i systematyczny, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa. Znaleziska, tj. manierki, menażki, „nieśmiertelniki”, guziki, obuwie, medaliki, odznaczenia, monety czy fragmenty drutu kolczastego, eksploratorzy ze stowarzyszeń „Piast”,  „Triskelion” – a we wrześniu także „Szaniec 1863”, „Małomickie Podziemie” oraz ze Śląskiej Grupy Eksploracyjnej – zabezpieczali i wstępnie inwentaryzowali.

Do końca roku stowarzyszenia przygotują katalogi znalezisk i sprawozdania z poszukiwań dla Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu. Artefakty trafią do Muzeum najprawdopodobniej na początku 2021 r. Już teraz serdeczne dziękujemy wszystkim eksploratorom, którzy brali udział w opisanych pracach, a zainteresowanych archiwalnymi relacjami odsyłamy do naszej strony:

oraz Facebooka:

Fotografia części...
Odnalezione...
Odnalezione guziki,...
Uszkodzony słoik...
Cyferblat zegarka....
Zdjęcie terenu z...
wstecz