Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Od września nowe warsztaty

W pracach Muzeum związanych ze zbliżającą się 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, są przygotowania do nowych warsztatów, które poszerzą ofertę zajęć edukacyjnych. Ich nadrzędnym celem jest refleksja o znaczeniu patriotyzmu w życiu młodych ludzi, zarówno w perspektywie wydarzeń 1939 r., jak i w czasach nam współczesnych. Podczas zajęć zastanowimy się, jakimi postawami skutkowało przedwojenne wychowanie patriotyczne, a jak wygląda to dzisiaj. Przeanalizujemy zatem genezę patriotyzmu w „pokoleniu Kolumbów” (edukacja międzywojenna, harcerstwo), by następnie przejść do całej gamy postaw współczesnych (od dbałości o dziedzictwo kulturowe i przyrodę ojczyzny do aktywności społecznej i świadomości obywatelskiej). Zadbaliśmy przy tym o ciekawą formę warsztatów, w których wykorzystamy urozmaicony materiał multimedialny.

Zajęcia będą odbywały się w Łambinowicach (przy ul. Muzealnej 4) oraz w Opolu (przy ul. Minorytów 3). Już niebawem poinformujemy o Państwa o ostatecznym kształcie naszego nowego projektu, a także o formie rejestracji na zapowiedziane powyżej zajęcia.

Ważne też jest, że opracowywana obecnie propozycja jest zgodna z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej z 3 lipca br., które mówi m.in. o wychowaniu do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego