Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

O historii lotnictwa podczas „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”

W imieniu Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, dr Iwony Konopnickiej oraz Dyrektor CMJW, dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. Lotnicze historie w Mańkowicach. Odbędzie się ono 9 maja (środa), o godz. 17.00 w budynku Muzeum w Łambinowicach. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Wójt Gminy Łambinowice, Tomasz Karpiński.

Gośćmi Muzem będą tym razem Piotr Witek i Katarzyna Byra, prowadzący na co dzień Izbę Pamiątek Lotniczych i Militarnych, która znajduje się w nieodległych od Łambinowic Mańkowicach. Ich opowieści o kolekcji artefaktów (głównie z II wojny światowej), w tym częściach samolotów rozbitych niedaleko Łambinowic oraz o poznawaniu faktów z nimi związanych, zainteresują zarówno miłośników historii, jak i lotnictwa.

Dzięki relacjom najstarszych mieszkańców, analizie znalezionych elementów samolotów i dokumentów, naszym pasjonatom lokalnej historii udało się ustalić ponad 30 miejsc katastrof lotniczych, a w kilkunastu przypadkach rozszyfrować nawet ich dokładny przebieg (daty, przyczyny, dalsze losy pilotów). Badawcza pasja pary, która będzie gościć w Muzeum, sprawiła, że zebrane szczątki samolotów przestały być anonimowe, że udało się je powiązać z osobami i wydarzeniami z lat II wojny światowej, jakie miały miejsce w najbliższej nam okolicy.

Zapraszamy!

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego