Nowa publikacja Muzeum: Niewola i nadzieja...

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 16 listopada br., w Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie, rozpocznie się ogólnopolskie spotkanie rodzin jeńców wojennych. W jego trakcie, podczas sesji popularnonaukowej, przewidziana jest prezentacja naszej najnowszej publikacji, noszącej tytuł Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich.

Książka ta jest piątą pozycją w serii "Jeńcy Wojenni 1939–1945. Fakty, Dokumenty, Sylwetki". Różni się ona jednak od swoich poprzedniczek. Zdecydowanie jest to opracowanie monograficzne, które skupia się na wyjątkowej kolekcji wojennych listów małżonków: porucznika Andrzeja Mystkowskiego i jego żony Krystyny, kolekcji wyjątkowej, należącej do najobszerniejszych i najbardziej kompletnych w Polsce wśród dotychczas ujawnionych, od 2014 r. przechowywanej w zbiorach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. W książce korespondencja ta została ujęta w dwie części: Listy z Oflagów – niewola i tęsknota oraz Listy do Oflagów – wiara – nadzieja – miłość, prezentujące odpowiednio świat społeczny obozów jenieckich, oflagów II B Arnswalde i II D Gross Born, a także świat społeczny Polaków, żyjących w okupowanym kraju.

We właściwym odczytywaniu tego cennego źródła pomagają autorzy opracowania: socjolog prof. dr hab. Anna Matuchniak-Mystkowska (Uniwersytet Łódzki) i jej mąż Jan Mystkowski, syn Andrzeja i Krystyny Mystkowskich, a także historyk dr Piotr Stanek (kierownik Działu Naukowego CMJW). Dwóch spośród nich, dr P. Stanek oraz profesor A. Matuchniak-Mystkowska, przygotowali zwarte wprowadzenia historyczne i socjologiczne. Ułatwiają one lekturę wojennej korespondencji. Pierwsze przybliża historię oflagów, z których Andrzej Mystkowski wysyłał do żony karty i listy, i osadza te obozy w jenieckiej strukturze Wermachtu w sposób umożliwiający zrozumienie jej specyfiki. Drugi natomiast przygotowuje Czytelnika do samodzielnej interpretacji korespondencji. Całość uzupełnia Epilog, dzięki któremu znane są również powojenne losy jej bohaterów, oraz bogaty materiał ilustracyjny.

Książka ukazuje się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zachęcamy do lektury!

wstecz