Niezwykła kolekcja

Nasze muzealne zbiory wzbogaciły się przed kilkoma dniami o wyjątkową kolekcję, którą tworzy siedem akwarel oraz jeden rysunek ołówkiem. Wszystkie prace zostały już zinwentaryzowane. Są cennym nabytkiem. Przedstawiają polskich jeńców – podchorążych i zostały wykonane przez jednego z nich – Józefa Partykiewicza w niewoli niemieckiej, najprawdopodobniej w Stalagu VI B Neu Versen/Oberlangen w Emslandzie (Niemcy), między czerwcem a listopadem w 1940 r. Ciekawa jest nie tylko historia ludzi, których prace dotyczą i którą będziemy w Muzeum badać, ale także historia samych prac, bo zanim zostały włączone do zbiorów Muzeum, znajdowały się w różnych miejscach. Trafiły do Muzeum dzięki wyjątkowym ludziom: Peterowi Kotulli, emerytowanemu nauczycielowi z niemieckiego Meppen (Emsland) i Krzysztofowi Świderskiemu, dziennikarzowi „Nowej Trybuny Opolskiej”. Pierwszy z nich zaintrygowany oliwkowozielonym kolorem koszul portretowanych mężczyzn oraz polskimi nazwiskami i adresami, zapisanymi w lewym, dolnym rogu każdej pracy, także tym samym wszędzie nieczytelnym podpisem autora, rozpoczął poszukiwania. W ich trakcie dotarł do „Nowej Trybuny Opolskiej”, w której sprawą zainteresował się Krzysztof Świderski, autor m.in. tekstów o działalności CMJW w Łambinowicach-Opolu, a przede wszystkim ludziach, z którymi nasza instytucja utrzymuje kontakt ze względu na ich wojenną, jeniecką przeszłość. Na łamach gazety (20 maja br.) zaprezentował akwarele, opisał poszukiwania Petera Kotulli i przedstawił informacje ustalone m.in. przez nas w archiwaliach, które są przechowywane w Muzeum i znanej nam literaturze. Dziennikarska pasja i zaangażowanie w sprawę Krzysztofa Świderskiego spowodowały, że Peter Kotulla, który kupił prace, zdecydował, iż miejscem w jakim powinny być przechowywane, będzie nasze Muzeum – ośrodek dokumentujący i popularyzujący losy jeńców wojennych w czasie II wojny światowej.

Podchorążowie są bardzo charakterystyczną grupą polskich jeńców wojennych. To najmłodsi żołnierze Wojska Polskiego w 1939 r., dobrze wykształceni i wyszkoleni, odważni, w niewoli – wyjątkowo niepokorni. Ich skomplikowane jenieckie losy są przedmiotem naukowych badań, których wyniki w przyszłym roku zostaną zaprezentowane w monografii, przygotowywanej obecnie w Muzeum do wydania. Z pewnością będzie ona okazją także do prezentacji tej cennej kolekcji.

Obu Panom: Peterowi Kotulli oraz Krzysztofowi Świderskiemu, a także „Nowej Trybunie Opolskiej”, która tak dobrze pełni swą publiczną misję, składamy serdeczne podziękowania.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Opolskiego.

wstecz