Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Niewybuch w miejscu pamięci w Łambinowicach

Zakończony w niedzielę, 28 października, II etap prac eksploracyjnych prowadzonych na terenie Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach miał niespodziewane zakończenie. Członkowie Stowarzyszenia Historycznego Piast wydobyli niewybuch, pocisk artyleryjski pochodzący z czasów pruskiego poligonu Lamsdorf.

Zgodnie z procedurami, nadzorujący poszukiwania pracownicy Muzeum, powiadomili Komisariat Policji w Korfantowie. Policja zabezpieczyła teren i strzegła bezpieczeństwa na nim aż do wczoraj, do przyjazdu saperów z Patrolu Rozminowania nr 26 z 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki, którzy sprawnie zneutralizowali zagrożenie.

W związku z tym przypominamy: okolice Łambinowic są miejscem, gdzie prawdopodobieństwo odnalezienia materiałów niebezpiecznych jest duże. Wiąże się to z historią tego terenu i faktem, że od 1860 r., z niedługą przerwą w okresie międzywojennym, istniał tam poligon wojskowy: pruski, niemiecki, polski. Ostatnie ćwiczenia żołnierze odbyli w 1997 r. Nasze Muzeum, opiekujące się tym obszarem – z racji izolowania tam podczas wojen ludzi w obozach jenieckich – miejscem pamięci, przestrzega przed ewentualnymi sytuacjami bezpośredniego zagrożenia. Zrobiliśmy to m.in. na spotkaniu z kpt. Jackiem Obierzyńskim, w ramach Łambinowickich Spotkań Muzealnych w czerwcu 2013 r., pt. „Uwaga! Niebezpiczeństwo” (http://www.cmjw.pl/aktualnosci/spotkanie-pt-iuwaga-niebezpieczenstwoi,441.html; http://www.cmjw.pl/aktualnosci/relacja-ze-spotkania-pt-iuwaga-niebezpieczenstwoi,437.html).

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego