Nie żyje płk Danuta Gałkowa

W piątek, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie została odprawiona msza św. pogrzebowa płk Danuty Gałkowej, Damy Orderu Wojennego Virtuti Militari, zmarłej 6 grudnia br. w wieku 94 lat (na zdjęciu druga z lewej).

Pułkownik Danuta Gałkowa, ps. „Blondynka”, była warszawianką, harcerką, podczas okupacji żołnierzem Armii Krajowej, agentką podziemnego kontrwywiadu wojskowego, sanitariuszką i łączniczką w Powstaniu Warszawskim (batalion „Chrobry I”). Razem z rodzicami, Agnieszką i Józefem Ślązakami, uratowała życie żydowskiej dziewczynce. W czasie Powstania brała udział w walkach na Żelaznej i Miedzianej, a potem na Starówce. Ranna 13 sierpnia 1944 r., trafiła do szpitala polowego przy ulicy Podwale. Pomagała tam w opiece nad innymi rannymi powstańcami. Gdy Starówka została zajęta przez oddziały niemieckie, a szpital podpalono, uratowała z niego dwudziestu jeden żołnierzy. Do 8 października 1944 r. ukrywała się z nimi w piwnicach kamienicy przy ulicy Długiej.

Swoje wojenne wspomnienia Danuta Gałkowa opisała w książce Byłam warszawskim Robinsonem, a także filmie dokumentalnym Krzysztofa Langa pt. Powstanie warszawskie 1944. Jej historia została ponadto przedstawiona w komiksie Tomasza Bereźnickiego Ocaleni oraz w książce autorstwa Tsutomu Iwakury.

Danuta Galkowa została doceniona wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, najwyższym odznaczeniem pielęgniarskim nadawanym przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż – medalem Florence Nightingale, a wraz z rodzicami – tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Była czynną działaczką organizacji kombatanckich. Bardzo chętnie spotykała się z młodzieżą. Sami mieliśmy się okazję o tym przekonać, gdy wzięła udział w organizowanych przez nas uroczystościach jednej z rocznic przybycia I transportu do Stalagu 344 Lamsdorf.

Spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Nasze Muzeum na mszy św. reprezentowała dyr. dr Violetta Rezler-Wasielewska.

wstecz