Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Nasza wystawa czasowa będzie prezentowana w Państwowym Archiwum we Wrocławiu

Przed nami kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które upamiętnimy zapalając, jak co roku, znicz przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – jeńców Stalagu Lamsdorf oraz otwierając naszą wystawę czasową  pt. „Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej” w Archiwum Państwowym we Wrocławiu.

Ekspozycja przybliża los ok. 16–18 tys. powstańców warszawskich – jeńców wojennych. Przedstawia go od momentu złożenia przez nich broni aż po odzyskanie wolności. Ukazuje łatwo rozpoznawalną wyjątkowość powstańców w szeregach polskich żołnierzy w niewoli. Tworzyli ją nie tylko mężczyźni, ale i traktowane na równi z nimi kobiety i młodociani. Ci ostatni byli zdecydowanie najmłodszymi jeńcami w historii wojen, stanowiącymi grupę niepowtarzalną i nieporównywalną z żadną inną. Z obozów przejściowych, które mieściły się na terenie Ożarowa i Pruszkowa, powstańcy byli kierowani do kolejnych obozów jenieckich położonych na terenie III Rzeszy. Jeńców transportowano do nich w nieludzkich warunkach: w zamkniętych i zadrutowanych wagonach towarowych, w wielkim stłoczeniu na stojąco, najczęściej bez jedzenia i wody oraz bez postojów na załatwianie potrzeb fizjologicznych. Grupa blisko 6 tys. powstańców w  której było ponad tysiąc kobiet i ok. 650 chłopców i dziewcząt przybyła w październiku 1944 r. do Stalagu 344 Lamsdorf. Warunki bytowe jakie w tym miejscu zastali powstańcy były złe. Jeńców lokowano w najgorszych sektorach obozu i w dużym zagęszczeniu. Baraki w których mieszkali były brudne, zawilgocone, zawszone i zapluskwione, z nieszczelnymi dachami.

Powstańcy warszawscy to jedna z ostatnich grup jenieckich, która w czasie II wojny światowej dostała się do niemieckiej niewoli. Ekspozycję, która prezentowana była już w wielu miejscach, tworzy 12 wielkoformatowych plansz wolnostojących. Jej emocjonalne przesłanie wyrażone zostało poprzez unikatowe fotografie opatrzone lapidarnymi komentarzami oraz surową scenografię.

Ekspozycja będzie prezentowana we wrocławskiej siedzibie archiwum do 20 września br. Serdecznie zapraszamy!

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego