Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Co roku, 14 czerwca, w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Został on ustanowiony 8 czerwca 2006 r. (znowelizowany uchwałą z 2015 r.) przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz.

Uroczyste obchody święta odbywają się dzisiaj w wielu miejscach, w tym w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w Muzeum Więzienia Pawiak, w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu czy Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie.

Nie powinniśmy w tym dniu zapominać o związkach ofiar nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady z obozami jenieckimi. W wojennych losach wielu ofiar, jak np. o. Maksymiliana Kolbego i rtm. Witolda Pileckiego są jenieckie wątki – obozy jenieckie należały przecież w latach II wojny światowej do niemieckiego systemu opresji. O związkach tych przypominamy, m.in. realizując od lat projekt edukacyjny „Lamsdorf-Auschwitz. Auschwitz-Lamsdorf”.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego