Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

„Muzeum w miejscu pamięci” na opolskim dworcu PKP

Od początku lipca pasażerowie przechodzący przez hol dworca głównego PKP w Opolu mogą oglądać interesującą wystawę naszego Muzeum, zatytułowaną „Muzeum w miejscu pamięci”. Na trzydziestu wielkoformatowych planszach, za pomocą świetnych fotografii i lakonicznych komentarzy opowiedziana została historia miejsca, gdzie – przypomnijmy ponownie – w czasie II wojny światowej funkcjonował jeden z największych w Europie niemieckich kompleksów obozowych – stalagi Lamsdorf, przez które przeszło ok. 300 tys. jeńców różnych narodowości, w tym żołnierze Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Wcześniej, bo w XIX w. na tym terenie działał pruski poligon wojskowy, później, wykorzystując istniejącą już infrastrukturę, w tym miejscu w czasach wojen były organizowane obozy jenieckie dla żołnierzy, a po wojnach także obozy migracyjne dla ludności cywilnej. O tych wydarzeniach przypominają cmentarze wojenne i dobrze widoczne na prezentowanych zdjęciach pozostałości zabudowy obozowej.

Wystawa pokazuje także Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, mocno związane z Miejscem Pamięci Narodowej w Łambinowicach i unikatową w skali europejskiej działalność instytucji, skupioną na problematyce jenieckiej i niektórych zagadnieniach najnowszej historii Polski. Na ekspozycji jest więc również zaprezentowana nasza praca w zakresie gromadzenia, ochrony i udostępniania wyjątkowych zbiorów placówki, prowadzenia badań naukowych oraz szeroko rozumianej popularyzacji problematyki dwóch systemów jenieckich – niemieckiego i radzieckiego, w tym zwłaszcza losów polskich jeńców wojennych w tych systemach.

Zwięzły tekst w językach polskim i angielskim sprawia, że informacje dostępne są także dla pasażerów obcojęzycznych, wszak to czas letnich podróży. Wybór holu dworca na miejsce naszej ekspozycji wcale jednak nie oznacza, że adresowana jest ona wyłącznie dla podróżujących koleją. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą problematyką na spacer na opolski dworzec, który wciąż jeszcze po remoncie lśni nowością, i obejrzenie naszej wystawy. Będzie to możliwe do końca lipca, a już dziś z satysfakcją zapowiadamy, że we wrześniu „Muzeum w miejscu pamięci” zawita do Warszawy, do gmachu Sejmu RP.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego