Listy jak prezenty

13 grudnia 2012 r. w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych odbyły się kolejne warsztaty z cyklu "Świadkowie trudnej przeszłości".

W grudniowych warsztatach pt. Prozą, wierszem, pędzlem. Boże Narodzenie we wspomnieniach polskich jeńców wojennych, prowadzonych przez dr Joannę Lusek, wzięli udział uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 5 w Opolu.

Kartki świąteczne, karnety, fotografie dokumentujące święta w obozach jenieckich - to tylko nieliczne przykłady z bogatych zbiorów archiwum Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, które mieli okazję zobaczyć uczniowie.

Stamtąd tu i stąd tam - tak zatytułowano drugą część warsztatów, poświęconą korespondencji Krystyny i Andrzeja Mystkowskich - listom i kartkom napisanym przez nich w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Dały one uczestnikom zajęć możliwość zapoznania się z doświadczeniami wojennej rzeczywistości obydwojga bohaterów. Ona - pielęgniarka PCK, organizowała tajne komplety oraz pomoc medyczną dla osadzonych w Dulagu 142 Skierniewice powstańców warszawskich i radzieckich jeńców wojennych, wreszcie "wojenna mama" dla dwójki chłopców z Internatu dla Sierot Wojennych. On - oficer Wojska Polskiego, jeniec wojenny Oflagów II B Arnswalde (obecnie: Choszczno) i II D Gross-Born (obecnie: Borne Sulinowo).

Dzięki uprzejmości Pana Jana Mystkowskiego - syna Krystyny i Andrzeja - w depozycie naszego Muzeum znajduje się 506 listów i kartek pocztowych wymienionych przez nich podczas wojny, w latach 1939-1945. Z całą pewnością ów kompletny zbiór korespondencji stanie się inspiracją dla wielu kolejnych interesujących warsztatów.

wstecz