Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Lektura na trudne czasy

Strona internetowa Muzeum zawiera wiele interesujących zakładek. Do jednej z nich na pewno należy ta, w której za darmo można przeczytać lub pobrać „Łambinowicki Rocznik Muzealny”. Czasopismo, którego wydawcą jest Muzeum, ukazuje się od 1974 r., a na jego łamach publikują badacze szeroko rozumianej problematyki niemieckiego i radzieckiego systemu jenieckiego w latach II wojny światowej.

Za pośrednictwem strony http://www.cmjw.pl/lambinowicki-rocznik-muzealny/ można uzyskać dostęp do 10 ostatnich wydań czasopisma, w tym do najnowszego – tomu 41 – który w czerwcu ubiegłego roku został bardzo pozytywnie oceniony przez Komitet Redakcyjny „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego”.

Artykuły w nim zawarte prezentują m.in.: działalność artystyczną „Lwowskiej Fali” (skierowaną do żołnierzy polskich internowanych na terenie Rumunii w latach 1939–1940), przedstawiają burzliwe losy oficerów Wojska Polskiego, którzy w podczas kampanii polskiej 1939 r. dostali się do niewoli. Czytelników zainteresują również opisy cennych jenieckich pamiątek, wspomnienia z niewoli, recenzje najnowszych wydawnictw oraz informacje o wydarzeniach dotyczących jeńców wojennych i działalności Muzeum.

Zachęcamy do lektury!

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego