Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Ksiądz Wolfgang Globisch gościem „Twarzy Opola”

Moje 60 lat w „posłudze jednania”– pod takim hasłem odbędzie się spotkanie z ks. Wolfgangiem Globischem, bohaterem ostatniej przed wakacjami odsłony cyklu „Twarze Opola”. Serdecznie zapraszamy na nią 17 czerwca br. o godz. 17.00 do opolskiej siedziby Muzeum.

Nasz gość, wywodzący się z dwujęzycznej śląskiej rodziny, już w pierwszych latach życia doświadczył dramatu wojny i jej skutków. Szczególne znaczenie miały losy jego przedwcześnie zmarłego ojca, po wojnie przetrzymywanego w Obozie Pracy w Łambinowicach.

W latach późniejszych, już w czasie swej posługi duszpasterskiej, ksiądz Globisch, w ramach akcji „Znak Pokuty”, mocno zaangażował się w organizację przyjazdów do Polski (m.in. do miejsc po obozach Gross Rosen, Lamsdorf i Auschwitz) niemieckiej młodzieży. To tylko jeden z przykładów jego olbrzymiego wkładu na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia. Na długiej liście osiągnięć duchownego znajdujemy także odbudowę struktur Caritasu na Górnym Śląsku, w tym rozwój bibliotek „na kółkach” oraz bibliotek terenowych, aż wreszcie budowę i dziesięcioletnie zarządzanie Centralną Polsko-Niemiecką Biblioteką Caritasu im. Eichendorffa w Opolu.

Serdecznie zapraszamy!

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego