Konserwacja unikatowych list transportowych jeńców wojennych z lat 1939–1945

Z radością informujemy, że do muzeum powróciły dokumenty, które w tym roku zostały poddane zabiegom konserwacji w wyspecjalizowanej pracowni. Celem naszych wspólnych działań było przywrócenie właściwego stanu, zabezpieczenie przed dalszymi zniszczeniami oraz podniesienie wytrzymałości mechanicznej części dokumentów z zespołu archiwalnego Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene – WASt. Tym razem było to aż 268 jednostek archiwalnych.

WASt to bardzo cenny zbiór, największy tego rodzaju w Polsce. Składa się z dokumentów, które docierały do Biura Informacyjnego Wehrmachtu ds. Strat Wojennych i Jeńców Wojennych, czyli właśnie Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene, utworzonego w 1939 r. Były to przede wszystkim akta personalne, tzw. listy transportowe, sporządzane przez komendantury poszczególnych obozów. W zbiorze znajdują się listy z 69 stalagów – obozów dla żołnierzy szeregowych i podoficerów oraz z 34 oflagów – obozów oficerskich. Zawierają szczegółowe informacje, pozwalające zidentyfikować osobę oraz ustalić jej jenieckie losy, w tym m.in. imię i nazwisko oraz narodowość jeńca, datę i miejsce jego urodzenia, stopień i przydział wojskowy, numer jeniecki, datę i miejsce wzięcia do niewoli oraz np. adnotacje o zwolnieniu z niewoli, ucieczce lub zgonie. Niejednokrotnie stanowią jedyny istniejący obecnie dokument, dzięki któremu – za pośrednictwem muzeum – rodziny poznają wojenne losy swoich bliskich, a historycy otrzymują bogaty materiał do prowadzenia badań naukowych.

Proces konserwacji, biorąc pod uwagę obszerność zbiorów archiwalnych muzeum oraz stan ich zachowania, jest działaniem bardzo kosztownym, realizowanym cyklicznie w miarę pozyskania dofinansowania zewnętrznego. Dlatego zostało rozłożone na lata, stosownie do dostępnych środków finansowych i jest konsekwentnie realizowane od 2005 r.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Opolskiego.

wstecz