Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Koncert Katy Carr w Opolu

7 maja w Filharmonii Opolskiej odbył się koncert Katy Carr, brytyjskiej wokalistki o polskich korzeniach, w ramach obchodów 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej w województwie opolskim.

Katy Carr – ambasadorka polskiej historii – zaśpiewała utwory ze swojej najnowszej płyty "Paszport", m.in: Komander Car; Motylek; Wojtek; Mała, Little Flower, z własnym akompaniamentem na fortepianie i ukulele. Piosenki nawiązują do wydarzeń i bohaterów z lat II wojny światowej: żołnierzy Armii Krajowej, polskich pilotów RAF czy powstańców warszawskich. Słynna jej autorska kompozycja – Kommander’s Car, inspirowana jest historią brawurowej ucieczki Kazimierza Piechowskiego i kilku jego kolegów, z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, samochodem komendanta Rudolfa Hoessa. Koncertowi towarzyszył pokaz multimediów, w tym archiwalnych, rzadko emitowanych filmów i zdjęć z lat 30. i 40. XX w., oraz błyskotliwy polsko-angielski komentarz żywiołowej artystki, świetnie komunikującej się z publicznością.

Dużą część widowni stanowiła młodzież opolskich liceów, dla których była to okazja by poznać polską historię z innej, muzycznej perspektywy. Na koniec uczniowie opolskiej Szkoły Muzycznej przygotowali dla Katy Carr miłą niespodziankę – wykonali specjalnie dla niej przygotowaną wersję jej utworu Mała, Little Flower. Dla artystki był to miły akcent kończący koncert, podobnie jak kwiaty i gratulacje od opolskich harcerzy.

Przed południem Katy Carr spotkała się natomiast z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu. Młodzież dopytywała szczególnie o jej fascynację historią naszego kraju. Była to również świetna okazja, by wysłuchać kilku jej piosenek.

Dziękujemy Katy Carr za dostarczenie nam tak wielu artystycznych i historycznych wrażeń.

Patronat honorowy: Patronaty medialne:    
Prezydent Miasta Opola Nowa Trybuna Opolska Radio Opole TVP Opole

 

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego