Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Kartki z opolskiej „Dziesiątki” trafiły do Powstańców

Wczoraj na naszym Facebooku informowaliśmy o cennej inicjatywie uczniów i nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Opolu, którzy włączyli się w akcję „Kartka dla Powstańca” i przygotowali ponad czterdzieści pocztówek. Nauczycielka tej szkoły, Anna Pańków przyniosła je do naszego Muzeum. Na kartkach uczniowie z młodszych klas tej szkoły napisali słowa wyrażające pamięć o powstańczym czynie i życzenia zdrowia.

Wysyłanie kartek do Powstańców Warszawskich jest realizacją projektu o zasięgu ogólnopolskim, zainicjowanym w 2014 r. przez Fundację Sensoria w celu uczczenia 70 rocznicy Powstania Warszawskiego. Pierwsze kartki o patriotycznej wymowie wykonali mali pacjenci oddziałów szpitalnych, a do adresatów trafiły one za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego. Pomysł okazał się trafiony, a sama akcja przez lata coraz bardziej się rozpowszechniała. Cieszymy się, że bierzemy w niej udział, odpowiadając na inicjatywę PSP nr 10.  

Pozostaje jeszcze wyjaśnić, w jaki sposób. Otóż coroczną uroczystością organizowaną przez naszą instytucję – jak systematycznie informujemy – jest październikowa rocznica przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Na tę okoliczność m.in. zapraszamy do Łambinowic byłych jeńców-Powstańców. Dlatego zapewne nauczycielka z PSP nr 10 nie miała wątpliwości jaki sposób wybrać, aby kartki najszybciej trafiły do adresatów. Nasi goście otrzymali je wczoraj, po przyjeździe do Opola. Płk Bronisław Maciaszczyk, Jerzy Esden Temski oraz Romuald Malinowski nie kryli zaskoczenia, wzruszenia, ale i radości z tego powodu. Uważnie kartki przeczytali. Zadowoleni, pozytywnie skomentowali ich treść i rysunki, którymi były ozdobione. Goście podzielili je między siebie i zapowiedzieli, że odpowiedzą na nie.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego