Jerzy Stefan Stawiński – 10. rocznica śmierci

Dzisiaj mija 10. rocznica śmierci Jerzego Stefana Stawińskiego (1921–2010), pisarza i reżysera,  jednego z najwybitniejszych polskich scenarzystów, współtwórcy polskiej szkoły filmowej, współautora takich obrazów jak Kanał (1956) Andrzeja Wajdy czy Człowiek na torze (1956) i Zezowate szczęście (1960) Andrzeja Munka.

Miłośnikom spraw jenieckich Stawiński znany jest przede wszystkim jako scenarzysta Eroiki (1957) Munka – jednego z najważniejszych filmów o tematyce obozowej. Na przykładzie mikrospołeczności niemieckiego oflagu, krytycznie odniósł się w nim do mitu bohaterszczyzny kreowanego przez część polskich oficerów w czasie II wojny światowej. Jako były jeniec miał prawo do wyrazistej opinii, która w momencie premiery budziła żywe polemiki.

Będąc żołnierzem AK, w powstaniu warszawskim dowodził plutonem, kanałami ewakuował się z Mokotowa do Śródmieścia, tracąc większość swojego oddziału. Po upadku powstania został wzięty do niewoli i trafił – na krótko – do Stalagu 344 Lamsdorf. Stąd, wraz z innymi, został przewieziony do Oflagu VII A Murnau, gdzie przebywał przez kilka miesięcy. Po wojnie aktywnie współtworzył polską kinematografię, w scenariuszach często odnosząc się do tematyki okupacyjnej (Akcja pod Arsenałem, Godzina „W”, Pułkownik Kwiatkowski). Obecnie jego filmy poruszają kolejne pokolenia pasjonatów historii.

Zdjęcia z filmu Eroica pochodzą ze strony www.filmpolski.pl

wstecz