Zima w muzeum - cykl warsztatów historyczno-artystycznych w ramach ferii zimowych

Zima to pora roku, która ma swój niepowtarzalny urok i może inspirować do twórczego spędzania czasu. Wypoczynek podczas ferii to znakomita okazja, aby oderwać się od codzienności. Wszystkim ciekawym świata, którzy chcą spędzić ten czas w sposób oryginalny i pożyteczny proponujemy warsztaty historyczno-plastyczne pt. "Książka - ogród nadziei i wyobraźni". Zajęcia dla dzieci i młodzieży będą odbywały się w obu siedzibach muzeum.

Książki w niemieckich obozach jenieckich podczas II wojny światowej dla odizolowanych od świata zewnętrznego jeńców posiadały wartość szczególną. Pomagały im przetrwać, zapomnieć o wojennych przeżyciach, rodzinnych tragediach i narodowej klęsce. Umożliwiały skoncentrowanie się na kwestiach innych niż głód, zimno, bród czy ból. Pozwalały na zagospodarowanie wolnego czasu i urozmaicenie monotonii życia w niewoli. Wzmacniały poczucie więzi ze światem, były źródłem wiedzy, a także umożliwiały działalność kulturalną i oświatową jeńców. Dawały również nadzieję na odzyskanie wolności.

Współcześnie wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez książek. Ich dobroczynny wpływ na rozwój wyobraźni, pamięci, mowy i postrzegania świata przez dzieci jest nieoceniony. Książki subtelnie wprowadzają młodego czytelnika w świat wartości, uczą odróżniać dobro od zła. Systematyczny kontakt z książką rozwija zainteresowania literackie dzieci, rozbudza ich wyobraźnię, kształtuje umiejętność uważnego słuchania, budzi wrażliwość estetyczną oraz zachęca do podejmowania różnorodnych form twórczości, m.in. plastycznych.

Przekonani o wartości książki proponujemy młodym odbiorcom udział w warsztatach historyczno-plastycznych w ramach cyklu Zima w muzeum. Będą składały się one z dwóch części. Podczas krótkiej prelekcji połączonej z prezentacją książek pochodzących z niemieckich obozów jenieckich uczestnicy będą mieli okazję poznać lektury, w których zaczytywali się ludzie pozbawieni wolności, a także w nietypowy sposób zapoznać się z niektórymi aspektami historii XX wieku. Zaprezentujemy książki pochodzące z obozowych bibliotek, a także unikatowe egzemplarze, stworzone przez nich samych w niewoli. Wspólnie przyjrzymy się ich treści, szacie graficznej (w tym także sztuce ekslibrisu) i okolicznościom powstania. W części plastycznej każdy uczestnik będzie miał możliwość zaprojektowania, w dowolnej formie, okładki, ekslibrisu bądź ilustracji do fragmentu wybranych wspomnień. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone dyplomem!

Muzeum zapewnia materiały plastyczne. Czas trwania zajęć: 1h. Wstęp bezpłatny.

Wszystkich zainteresowanych udziałem, prosimy o rezerwację terminów. Zgłoszenia przyjmuje w Łambinowicach Dorota Musiał, e-mail: 77 434 34 75, a w Opolu - Magdalena Kruk-Kuchcińska, e-mail: , tel. 77 453 78.

wstecz