Za drutami oflagów (1939–1945). Zaproszenie na finisaż

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława oraz dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska mają zaszczyt zaprosić na finisaż wystawy czasowej Za drutami oflagów (1939–1945).

Wydarzenie to odbędzie się 10 maja br. o godz. 13.30 w ramach Dnia Otwartego w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, który stanowi część Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Finisaż jest zaplanowany jako najważniejszy moment tego szczególnego Dnia, w którym w godzinach od. 9.00 do 16.00 nasze Muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu będzie otwarte również dla wszystkich ciekawych efektów remontu. Prace budowlane toczyły się przez trzy lata. Zakończyliśmy je w ubiegłym roku ostatnim etapem wykonanym m.in. za pieniądze Unii Europejskiej (wszystkie trzy etapy były finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Opolskiego). Obecnie jesteśmy w trakcie urządzania budynku po remoncie. Wszyscy zainteresowani tym, co zostało zrobione oraz tym, co jeszcze zamierzamy wykonać, będą mogli się tego dowiedzieć 10 maja.

Jest to też ostatni dzień prezentacji wyjątkowej ekspozycji Za drutami oflagów (1939–1945), która przybliża losy polskich oficerów w obozach jenieckich Wehrmachtu, ukazując niemal każdy aspekt z życia w oflagach. Nad podziw precyzyjnie, a jednocześnie barwnie – co nie jest oczywiste dla wydarzeń II wojny światowej – o niewoli opowiadają kolorowe akwarele mjr. Rudolfa Fryszowskiego, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Tę szczególną opowieść uzupełniają przedmioty, należące do polskich żołnierzy-jeńców (korespondencja, nieśmiertelniki, menażki itp.), które na co dzień przechowywane są w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, oraz pracownicy naszego Muzeum, gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Serdecznie zapraszamy!

wstecz