Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Puste miejsce przy stole... Ostatnie w roku Łambinowickie Spotkanie Muzealne

12 grudnia br., na kilkanaście dni przed Świętami Bożego Narodzenia, w Łambinowicach przy ul. Muzealnej 4, odbędzie się ostatnia w tym roku odsłona cyklu pn. Łambinowickie Spotkania Muzealne.

Na wydarzenie, zatytułowane Puste miejsce przy stole. Święta Bożego Narodzenia w czasie II wojny światowej zapraszają Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, dr Violetta Rezler-Wasielewska oraz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, dr Iwona Konopnicka.

Będzie to okazja do postawienia pytań o los ludzi rozdzielonych wojną, o przysłowiowe „puste miejsce” w jenieckich rodzinach, a także o zanikającą dziś sztukę epistolarną, która w latach II wojny światowej rodziny te ową pustkę próbowały wypełnić. Czy i jak im się to udawało? Odpowiedzi na to i inne pytania postara się udzielić dr Renata Kobylarz-Buła, Zastępca Dyrektora CMJW. W tym celu wykorzysta liczne materiały źródłowe – listy i kartki oraz dołączane do nich zdjęcia, rysunki i grafiki, niektóre znane już miłośnikom historii z wystawy czasowej pt. „Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w latach II wojny światowej”.

Wśród zaprezentowanych listów znajdą się również wybrane przykłady korespondencji, opublikowane w najnowszym wydawnictwie Muzeum pt. Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich, w opracowaniu Anny Matuchniak-Mystkowskiej, Jana Mystkowskiego i Piotra Stanka.

Serdecznie zapraszamy!

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego