Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Opolscy twórcy w obiektywie Marka Maruszaka. Zaproszenie na Twarze Opola

Na początku tej informacji zaznaczamy, że ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu Twarze Opola, wyjątkowo odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej, a dokładnie w budynku Artpunktu przy ul. Kośnego 32a. Zmiana ta jest spowodowana pracami remontowymi w naszym budynku w Opolu.

Spotkanie rozpocznie się 29 listopada br. o godz. 17.00. Jego bohaterem będzie Marek Maruszak, który od blisko 50 lat zawodowo zajmuje się fotografią. Artysta współpracuje z wydawnictwami i agencjami fotograficznymi FORUM i BE&W, dzięki czemu jego zdjęcia publikowane są w takich czasopismach, jak m.in. „Focus”, „Newsweek”, „Polityka”, „National Geographic”, „Traveler”. Marek Maruszak jest autorem i współautorem kilkunastu albumów fotograficznych o tematyce śląskiej. Jego prace były eksponowane na trzynastu wystawach indywidualnych i ponad trzydziestu zbiorowych w Polsce oraz za granicą. Wiele spośród nich trafiło do zbiorów muzealnych. Za swoje dokonania artystyczne otrzymał Nagrodę Artystyczną Wojewody Opolskiego (1993 r.) i odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012 r.). Z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych wiąże go zainteresowanie historią regionu i dokumentowaniem miejsc z nią związanych, w tym Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

Na spotkanie, które poprowadzi dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Anna Potocka, zapraszają prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW dr Iwona Konopnicka oraz dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego