Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Niewola i nadzieja... w Skierniewicach

Nasza ubiegłoroczna publikacja Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich, zostanie za niedługo zaprezentowana w Muzeum Historycznym Skierniewic. Na to wydarzenie zapraszamy 7 marca br. do dawnego budynku koszarowego przy ul. Stefana Batorego 64 J, który od kilku miesięcy służy skierniewiczanom jako muzeum.

Będzie to już druga okazja do porozmawiania o książce w szerszym gronie. Jej poprzednia prezentacja miała miejsce 16 listopada 2018 r. podczas ogólnopolskiego spotkania rodzin jeńców wojennych w warszawskim Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Ci, którzy zdążyli się już z tą pozycją zapoznać, doskonale wiedzą, że publikacja Niewola i nadzieja… zawiera wyjątkową kolekcję wojennych listów – korespondencję małżeństwa Krystyny i Andrzeja Mystkowskich. Powstała ona w okresie, gdy porucznik Mystkowski był internowany w oflagach II B Arnswalde i II D Gross Born, a jego małżonka przebywała właśnie w Skierniewicach i m.in. angażowała się tam w pomoc dla jeńców Dulagu 142.

Dodatkowym atutem książki opracowanej przez Annę Matuchniak-Mystkowską, Jana Mystkowskiego oraz Piotra Stanka jest wprowadzenie historyczne i socjologiczne. Pomaga w jak najpełniejszym odczytaniu poddawanych obozowej cenzurze listów.

Na spotkaniu w Muzeum Historycznym Skierniewic, na które raz jeszcze serdecznie zapraszamy, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, wydawcę książki, będzie reprezentowała dyrektor dr Violetta Rezler-Wasielewska.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego