Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Następna stacja: Lamsdorf… Zaproszenie na Łambinowickie Spotkania Muzealne

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW dr Iwona Konopnicka oraz Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska mają zaszczyt zaprosić na kolejne wydarzenie w ramach Łambinowickich Spotkań Muzealnych. Jest zaplanowane w Łambinowicach na 15 maja br. (środa) o godz. 17.00.

Naszym i Państwa gościem będzie prof. dr hab. Stanisław Koziarski, dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego, badacz przekształceń sieci kolejowych w Polsce, Europie i na świecie, także autor i współautor licznych publikacji z tego zakresu. Jego rozległa wiedza na temat kolejnictwa pomoże nam zrozumieć, jak powstanie linii Opole – Nysa wpłynęło na jakość życia mieszkańców wielu miejscowości położonych na jej trasie. Inwestycja, sfinalizowana w 1887 r., umożliwiła bowiem m.in. szybki przewóz ludzi, broni i sprzętu wojskowego na teren poligonu w Lamsdorf. Swą działalność rozpoczęła wówczas również tzw. konduktorska poczta kolejowa oraz placówka poczty w Łambinowicach, a w 1898 r. jej filia na terenie poligonu. W latach obu wojen światowych, korzystając z istniejącej infrastruktury kolejowej, do i z miejscowości Lamsdorf, przewieziono tysiące jeńców wojennych.

Obecnie, po ponad stu trzydziestu latach od powstania, linia kolejowa Opole – Nysa jest modernizowana, ponieważ nadal pełni ważną rolę jako trakt komunikacyjny.

Zapraszamy zatem do Muzeum w Łambinowicach na spotkanie pt. Następna stacja: Lamsdorf (z historii linii kolejowych na Śląsku).

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego