Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

II etap prac eksploracyjnych w Łambinowicach zakończony

Trwa realizacja postanowień umów pomiędzy Muzeum a  Stowarzyszeniem Historyczno-Eksploracyjnym Triskelion i Stowarzyszeniem Historycznym Piast, zgodnie z którymi prowadzone są poszukiwania na terenie Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

Drugi etap prac eksploracyjnych był zaplanowany na ostatni weekend października. Wszystkie działania odbyły się pod nadzorem Elżbiety Góry (p.o. kierownika Działu Zbiorów i Konserwacji) oraz archeologów: Mariusza Krawczyka i Krzysztofa Dobrzańskiego z Muzeum Powiatowego w Nysie. Efektem jest wydobycie z ziemi wielu przedmiotów o historycznym znaczeniu. Wśród nich znajdują się m.in. liczne nieśmiertelniki, guziki od mundurów (armii różnych narodowości), elementy metalowe baraków (w tym drutu kolczastego z I wojny światowej) i monety (radzieckie, niemieckie).

Kolejne etapy poszukiwań odbędą się jeszcze w tym roku, prawdopodobnie zimą. Relację video z weekendowych eksploracji można zobaczyć na Facebook’u Muzeum (https://tiny.pl/t4hkf), gdzie zamieszczony jest reportaż TVP3 Opole.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego