Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Artysta w gąszczu miasta. Relacja ze spotkania

Pierwsze po wakacjach spotkanie w ramach cyklu „Twarze Opola”, które zorganizowaliśmy w naszej opolskiej siedzibie wczoraj, 26 września, otworzyła dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska. Powitała ona gości, przypomniała ideę cyklu, a następnie przedstawiła bohatera czwartkowego popołudnia – Zbigniewa Pelona oraz dr hab. Monikę Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, której następnie, jako prowadzącej dalej spotkanie, przekazała mikrofon.

Rozmowa Moniki Ożóg ze Zbigniewem Pelonem wyjaśniła intrygujący tytuł wydarzenia – Artysta w gąszczu miasta. Słuchacze mieli okazję poznać perspektywę artysty-mieszkańca Opola, który chciałby, by było ono przyjazne ludziom również pod względem estetycznym i który w tej dziedzinie jest aktywnym obywatelem, niestety, często słabo lub w ogóle niesłyszanym. W dyskusji, jak nastąpiła później, w której chętnie wzięli udział zgromadzeni goście, reprezentujący rozmaite środowiska, wspólnie zastanawiano się nad kierunkiem zmian wizerunkowych Opola. Padło sporo krytycznych uwag i życzenie, by były one wysłuchane, by głos artystów miał wpływ na wygląd naszego miasta.

Na zakończenie Zbigniew Pelon zaprezentował prace, z których jest najbardziej dumny. Objaśnił źródła swoich artystycznych inspiracji i fascynacji, na ogół: ludźmi i miejscami. O roli w jego twórczości aktywności wystawienniczej, która wiąże go z Muzeum i która stała się bezpośrednim powodem jego obecności w cyku „Twarze Opola”, powiedział w nagraniu na naszym Facebooku – zachęcamy do obejrzenia.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego