Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Gen. Aleksander Zawadzki na „Łambinowickich Spotkaniach Muzealnych”

6 czerwca (środa) od godz. 17.00, podczas kolejnej odsłony „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”, naszym gościem będzie dr Janusz Makrosz, historyk, współpracownik Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach oraz prezes Stowarzyszenia Humanistycznego Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy.

Liczymy, że spotkanie pt.  Aleksander Zawadzki – losy patrona śląskich ulic dostarczy Państwu odpowiedzi na wiele pytań, nurtujących nie tylko historyków. Co stanęło na przeszkodzie, aby uznać generała za polityka spełnionego? Dlaczego po wojnie skierowano go właśnie na Śląsk? Czy podejrzenia o jego agenturalne powiązania z tajnymi służbami ZSRR są uzasadnione? Jaki był jego realny wpływ na przeobrażenia w powojennej Polsce, a w szczególności na Śląsku? Dlaczego aż do połowy ubiegłego roku główna ulica w Łambinowicach nosiła nazwę Gen. Aleksandra Zawadzkiego i dlaczego należało ją zmienić?

Zebranych przy w budynku przy ul. Muzealnej 4 zainteresuje także kwestia utworzenia obozu pracy dla ludności niemieckiej (lub za taką uznaną), właśnie w Łambinowicach. Przypomnijmy, że była to decyzja gen. A. Zawadzkiego, pierwszego wojewody śląskiego.

Dr Janusz Mokrosz, jest autorem monografii pt. Aleksander Zawadzki – działacz komunistyczny i wojewoda śląski (1945–1948). Zawarte w niej szczegółowe informacje o generale, dotyczą zarówno jego życia i działalności przed II wojną światową, jak i tej po 1945 r.

Serdecznie zapraszamy!

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego