Europejskie Dni Dziedzictwa w CMJW

W piątek – 11 września – w Muzeum odbyły się wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Nasza oferta zawierała dwie propozycje, które nawiązywały do tematu EDD 2020 – „Moja Droga”.

W Opolu o godz. 13.00 rozpoczęła się prezentacja wystawy Europa zaczyna się w… Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Gości podczas wernisażu powitała dyrektor CMJW dr Violetta Rezler-Wasielewska, zaś treść wystawy przedstawiły dr Anna Czerner i dr Renata Kobylarz-Buła. Głos zabrała również wicewojewoda Teresa Barańska, która wyraziła zadowolenie z faktu włączenia Miejsca Pamięci Narodowej do sieci zbytków wyróżnionych Znakiem.

Zupełnie inny charakter miało drugie wydarzenie – przejazd na rowerach mieszkańców Łambinowic – ludzi ciekawych historii Miejsca Pamięci Narodowej  w Łambinowicach drogami, którymi w latach wojen szli jeńcy wojenni. Rozpoczął się on o godz. 16.00 i objął stacje kolejowe w Sowinie oraz Łambinowicach, Stary Cmentarz Jeniecki, tereny po stalagach 318/VIII F i VIII B (344) Lamsdorf, a także Cmentarz Jeńców Radzieckich. Rajd zakończył się quizem z nagrodami z logo EDD.

Dzisiaj zapraszamy na nasz kanał YouTube https://youtu.be/IoC1pVH2fIU, gdzie zamieściliśmy film, przygotowany przez Dział Edukacji i Wystaw. To filmowa prezentacja drogi, którą wczoraj przemierzyliśmy.

Zachęcamy do obejrzenia!

wstecz