Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Europejskie Dni Dziedzictwa i „Łambinowickie Spotkania Muzealne” (z muzyką)

14 września br. serdecznie zapraszamy do Łambinowic, gdzie wspólnie z Państwem dołączymy do inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej – Europejskich Dni Dziedzictwa. Projekt, w którym Polska uczestniczy od 1993 r. ma na celu promowanie zabytków, a tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w całym kraju będą organizowane wydarzenia, ukazujące dorobek tego długotrwałego procesu dziejowego.

W odpowiedzi na powyższe hasło, nasze Muzeum proponuje udział w pierwszym po wakacjach wydarzeniu w ramach „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”. Oczekujemy na Państwa w piątek, 14 września br., o godz. 18.00. w Kościele Parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Łambinowicach (ul. Zawadzkiego 32).

Rozpoczniemy od prelekcji dra Piotra Stanka pt. Polacy w obcych mundurach w obozach jenieckich podczas I wojny światowej. Kierownik naszego Działu Naukowego przybliży zawiłe losy Polaków zmuszonych do walki w szeregach armii zaborczych, często przetrzymywanych także w obozach jenieckich (m.in. w Lamsdorf). O ich istnieniu w pobliżu wsi przed ponad stu laty, przypominają nam dziś groby na Starym Cmentarzu Jenieckim. Na wielu krzyżach nagrobnych widnieją zapisane wprawdzie z niemiecka, ale znajomo brzmiące nazwiska: Kolaschniski, Sobzak, czy Witschorek. To ważny, materialny ślad historii Polski na Śląsku Opolskim.      

Kolejnym, na pewno niezapomnianym, punktem programu będzie koncert prawosławnego chóru „Oktoich” pod dyrekcją ks. Grzegorza Cebulskiego. Ten znany niemal w całej Europie chór działa przy cerkwi św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu i Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław. Tym razem wystąpi dla mieszkańców Opolszczyzny, uświetniając zarazem regionalne obchody stulecia niepodległości Polski. Na powyższe wydarzenie mają zaszczyt zaprosić: Proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Łambinowicach ks. Adam Ciosmak, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW dr Iwona Konopnicka oraz Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego