E-wernisaż: Pieniądz czasów II wojny światowej

We wtorek – 10 listopada br. – rozpoczniemy prezentację wystawy czasowej Pieniądz czasów II wojny światowej, przygotowanej przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i wzbogaconej muzealiami naszego Muzeum.

Ekspozycja jest poświęcona banknotom, znajdujących się w portfelach obywateli II Rzeczypospolitej podczas okupacji i w niemieckiej niewoli, jak i te, które do obiegu nigdy nie trafiły. Zwiedzający poznają różnego rodzaju pieniądze papierowe, czasem bardzo mało znane, bo używane w zamkniętych środowiskach, jak np. w gettach („chaimki”) czy obozach jenieckich („lagermarki”).

W zmienionych listopadowymi obostrzeniami epidemicznymi warunkach wystawa będzie funkcjonować w dwóch odsłonach. Jej planszowa wersja stanie już jutro, 9 listopada, w siedzibie Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Opolu (ul. ks. Konstantego Damrota 2 B), który jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Wystawę, już z muzealiami, będzie można obejrzeć ponadto w Internecie, podobnie jak i sam wernisaż. Szczegóły zamieścimy niebawem na muzealnym Facebooku.

Natomiast jeżeli w grudniu zostaną otwarte muzea, w naszej siedzibie w Opolu będzie można oglądać jeszcze muzealia – oryginalne banknoty z lat II wojny światowej.

Zapraszamy!

wstecz