Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Drugi Koncert Katy Carr i 70 rocznica zakończenia II wojny światowej w Łambinowicach

8 maja o godz. 18.00 na nasze zaproszenie Katy Carr wystąpiła po raz drugi, tym razem w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Łambinowicach. Przypominając swoimi piosenkami losy Polaków w latach II wojny światowej, uświetniła obchody 70 rocznicy zakończenia tego największego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego.

Koncert został zorganizowany w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Łambinowicach, który swoją siedzibę ma w sąsiedztwie naszego muzeum. Zgromadził głównie mieszkańców Łambinowic i okolic, a także harcerzy-uczestników „Setki z HAKiem 2015”, odbywającej się m.in. w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

Katy Carr akompaniując sobie na pianinie i ukulele, zaśpiewała – podobnie jak w Opolu – utwory z płyty Paszport. Każdy poprzedziła inteligentnym i zabawnym komentarzem, który wyjaśniał źródło jej zainteresowania postacią, jakiej poświęciła piosenkę, i okolicznościami powstania kompozycji, a także przyjmowaną aplauzem rozmową z publicznością oraz dialogiem z towarzyszącą Carr, Hanną Lovell, dbającą o projekcję teledysków z mało znanymi fragmentami filmów dokumentalnych z lat wojny. Na zakończenie koncertu Katy Carr zaśpiewała wspólnie z publicznością popularne polskie piosenki, m.in. Czerwone maki czy Hej, sokoły. Jej niezwykły głos, wyraźnie widoczna radość śpiewania oraz łatwość i swoboda, z jaką komunikowała się z publicznością, zostały docenione głośnymi brawami i kwiatami. Uwagę wszystkich, a artystki szczególnie, zwrócił kosz czerwonych maków, podarowanych przez dziewczynę z Nowego Sącza, a wykonanych z bibuły przez jej babcię w uznaniu dla Carr.

Patronat honorowy nad koncertem objęli Ryszard Wilczyński, Wojewoda Opolski i Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego.

Projekt został sfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronaty medialne:
Nowa Trybuna Opolska Radio Opole TVP Opole
wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego