Cyfrowa baza danych polskich jeńców wojennych

Blisko 10 tys. nowych rekordów zostało dodanych do prowadzonej w Muzeum cyfrowej bazy danych polskich jeńców wojennych. To efekt półrocznej pracy muzealników, analizujących oryginalne dokumenty, tzw. listy transportowe WASt-u, wytworzone w obozach jenieckich Wehrmachtu w latach II wojny światowej.

Najnowsze dane dotyczą żołnierzy polskich, którzy jesienią 1939 r. dostali się do niewoli, a następnie byli przetrzymywani w Stalagu XII A Limburg i Stalagu XII B Frankenthal. Uzupełnią one cyfrową bazę danych, która w tej chwili liczy 410 tys. rekordów, co stanowi ok. 68% zasobu niezwykle cennego zbioru – Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene (WASt) – będącego w posiadaniu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

Baza jest niezastąpionym narzędziem pozwalającym na sprawne wyszukiwanie informacji i rekonstrukcję indywidualnych losów polskich żołnierzy, poczynając od dostania się do niewoli, poprzez internowanie w kolejnych obozach, aż po odzyskanie wolności. Wykorzystywana jest przede wszystkim do przeprowadzania napływających do Muzeum kwerend. W 2020 r. otrzymaliśmy aż 302 prośby o informację od osób prywatnych i instytucji. Pracownicy Muzeum odpowiadają na każdą z nich.

wstecz