Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Ciąg dalszy kalendarium ewakuacji Stalagu 344 Lamsdorf

W ostatnich dniach stycznia rozpoczęliśmy prezentację, w postaci kalendarium, najważniejszych wydarzeń związanych z ewakuacją Stalagu 344 Lamsdorf. Dziś przedstawiamy dalsze losy tysięcy jeńców, zmuszonych do tzw. marszu śmierci.

2–5 lutego 1945 r. – pokonując prawie 240 km, w warunkach ostrej zimy i przy brutalnej postawie strażników, większość ewakuowanych (w tym jeńcy brytyjscy) dociera do Stalagu VIII A Görlitz (Zgorzelec). Tak ten moment wspomina Jack Poolton, kanadyjski komandos, jeniec Lamsdorf od 1942 r., od czasu słynnego acz nieudanego desantu na port w Dieppe:

„[…] weszliśmy do obozu jenieckiego w Görlitz (Stalag VIII A). Było to jak prawdziwy koszmar. Pierwszą rzeczą, jaką zobaczyłem, kiedy przeszliśmy przez bramę, to członek mojego regimentu, który był zamknięty w drucianej klatce, najprawdopodobniej za karę za ucieczkę. Ludzie stali po kostki w błocie i kiedy tam się znajdowaliśmy, nie otrzymaliśmy jakiegokolwiek jedzenia […]”.

10 lutego 1945 r.  – następuje podział kontyngentu na dwie części i marsz przez Meissen (Miśnia) do obozów jenieckich w głębi Rzeszy. Jeńcy brytyjscy, rozdzieleni dodatkowo na trzy grupy, zostali skierowani do jenieckich obozów, znajdujących się głównie w IX Okręgu Wojskowym (w Hesji i Turyngii).

Fotografia ze zbiorów: Austrialian War Memorial

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego