Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Archiwum otwarte dla wszystkich

W czerwcu, na całym świecie, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Włączając się w jego obchody, w środę (5 czerwca br.), zaprosiliśmy do nas wszystkich zainteresowanych tym, co przechowywane jest w magazynie archiwalnym i kartotekach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

Zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się warsztaty, podczas których uczestnicy, przyglądając się oryginalnym dokumentom, prezentowanym przez Iwonę Cichoń, pracownika Archiwum CMJW, prześledzili poszczególne etapy jenieckiej niewoli: od pojmania na polu walki, aż po odzyskanie wolności. Pomocne w tym były m.in. listy transportowe polskich jeńców wojennych, jenieckie karty personalne, korespondencja (Kriegsgefangenenpost) oraz dokumenty Niemieckiego Czerwonego Krzyża.

Spotkania z młodzieżą były okazją, by zaprezentować, po co i w jaki sposób opiekujemy się naszymi „skarbami”. Naszym gościom pokazaliśmy, jak przechowujemy i zabezpieczamy archiwalia przed zniszczeniem. Opowiedzieliśmy także o ich konserwacji i digitalizacji. Dziękujemy za odwiedzenie CMJW i zapraszamy ponownie!

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego