Archiwa rodzinne Niepodległej

Jednym z istotnych źródeł historycznych są pamiątki rodzinne. Przekazywane z pokolenia na pokolenie dokumenty, fotografie, listy i dzienniki, ale też niektóre przedmioty codziennego użytku, rzemiosła artystycznego lub kultu religijnego, budują tożsamość społeczeństw. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych promując tę ideę, prowadzi akcję Ocalone pamiątki – zachowana pamięć i opracowuje – m.in. na podstawie prywatnych zbiorów – losy jeńców wojennych.

Nie jesteśmy sami. Podobnie działa wiele instytucji. W ostatnim czasie Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zainicjowała np. interesujący projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej. Jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie artefaktów posiadanych w domowych zasobach i zachęcenie do otoczenia ich należytą troską. W tym celu na stronie internetowej https://archiwarodzinne.gov.pl/ zamieszczono szereg informacji dotyczących zasad poprawnego prowadzenia domowego archiwum. Warto się z nimi zapoznać.

Częścią projektu jest również trwający do 31 sierpnia 2020 r. konkurs „Historie z rodzinnych archiwów”, w którym należy opisać i udokumentować losy swojej rodziny. Zachęcamy do udziału w tym przedsięwzięciu https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs , natomiast rodziny jenieckie po raz kolejny zapraszamy do przekazywania nam wojennych pamiątek po swoich najbliższych.

wstecz