Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Apel w sprawie zagrożonych muzealiów w Afryce

Za pośrednictwem etnologa i afrykanisty, dra Lucjana Buchalika (widoczny na zdjęciu z prawej strony), dyrektora Muzeum Miejskiego w Żorach, dotarła do nas informacja o zbiórce funduszy na wsparcie ważnego przedsięwzięcia. Jego celem jest zgromadzenie środków na ratunek cennych muzealiów, które obecnie znajdują się w Musée Korom-Wonde (Muzeum Płaskowyżu Kurumbów), położonym w północnej części Burkiny Faso.

Region ten został zaatakowany przez tzw. dżihadystów i stał się bardzo niebezpieczny, zarówno dla lokalnej ludności, jak i znajdujących się tam zabytków, wśród których wymienić można m.in. kamienne stelle nagrobne, wpisane na czerwoną listę ICOM. Pomoc w zabezpieczeniu muzealiów oraz przyjęcie ich w depozyt zaoferowało oddalone o 250 kilometrów Muzeum Narodowe w Ouagadougou. Niestety, barierę stanowią wysokie koszty transportu.

Zbiórka pieniędzy na pomoc w ewakuacji muzeum, a także ofiarom dżihadystów, jest w Polsce prowadzona przez Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa, które od lat prowadzi działalność charytatywną stolicy regionu - Pobe-Mengao. Poniżej załączamy link do zbiórki publicznej na Facebooku ("Na ratunek Burkina Faso") oraz dane niezbędne w przypadku bezpośrednich wpłat na konto (pomoc dla muzeum):

https://www.facebook.com/donate/2249151342022424/

66 8113 0007 2001 0003 9909 0002
Bank Spółdzielczy w Cieszynie
Centrum Misji i Ewangelizacji
ul. Misyjna 8, 43-445 Dzięgielów
z dopiskiem: Burkina Faso Uchodźcy, Muzeum

Zdjęcie tytułowe ze strony https://www.facebook.com/muzeum.miejskie.zory

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego