Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

75 lat od wyzwolenia Britenlager

Dokładnie 75 lat temu, 18 marca 1945 r., dzień po tym, jak żołnierze Armii Czerwonej przekroczyli bramy części Stalagu 344, nazywanej Russenlager, zdobyli drugą część – Britenlager tego międzynarodowego kompleksu obozowego Wehrmachtu, należącego do największych w Europie w latach II wojny światowej.

Nazwa Britenlager pochodziła od jednej z najliczniejszejszych społeczności jenieckich Lamsdorf (prawie 48 tys. żołnierzy) – Brytyjczyków. Brytyjski mundur, obok mieszkańców Wysp Brytyjskich, nosili także rekruci z innych części Wspólnoty Brytyjskiej, m.in. z Australii, Nowej Zelandii, Kanady, Indii, RPA. Pierwsi z nich przybyli do Lamsdorf już w czerwcu 1940 r. W niewoli pracowali w rolnictwie, przemyśle, leśnictwie czy budownictwie, w oddziałach roboczych zlokalizowanych w bliższej i dalszej okolicy obozu, i na jego terenie.

Brytyjczycy nie byli jednak jedynymi przymusowymi mieszkańcami Britenlager. Jako pierwsi, na początku września 1939 r. trafili tu żołnierze Wojska Polskiego. Także później, gdy obóz liczebnie zdominowali jeńcy brytyjscy, internowani w nim byli żołnierze z innych armii walczących z III Rzeszą. W marcu 1945 r., w dniu, w jakim do obozu dotarli żołnierze Armii Czerwonej, w stalagu przebywali jeńcy, którzy – z racji stanu zdrowia – nie wyruszyli z Lamsdorf w marszu ewakuacyjnym. Ich liczba nie jest znana.

Prezentowane zdjęcie zostało zrobione 17 września 2009 r. podczas wizyty rodzin brytyjskich jeńców wojennych. Wśród nich jest Bert Wilkinson, były jeniec Stalagu VIII B (344) Lamsdorf.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego